Spor Travmatolojisi ve Rehabilitasyonu Kongresi | Üsküdar Üniversitesi

Değerli Meslektaşlarımız,

Üsküdar Üniversitesinde 29-31 Mart 2018 tarihleri arasında Spor Travmatolojisi ve Rehabilitasyonu Kongresi yapılacaktır. Dünyada ve ülkemizde spor oldukça popülerdir. Ulusal ve uluslararası platformlarda sporcuların takımlarını ve ülkelerini temsil ettiği, toplumlar tarafından ilgi gören, dostluk, centilmenlik, hoşgörü ile birlikte rekabetin de eşlik ettiği hem sporcuların hem de izleyicilerin keyifli bir zaman geçirmesini sağlayan organizasyonlardır. Ancak bu organizasyonlarda yaralanmalar da sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Spor yaralanmalarının tedavisinde ve sporcunun spora dönüşünde sağlık profesyonellerine büyük iş düşmektedir. Kongremizde olası spor yaralanmaları Spor Travmatolojisi ve Rehabilitasyonu Kongresi’nde Ortopedist ve Fizyoterapist ortak bakışı ile incelenecektir.
Kongremize alanında çok tecrübeli, ulusal ve uluslararası platformlarda klinik ve bilimsel katkılarda bulunan çok değerli Ortopedist ve Fizyoterapistler davet edilmiştir.

Bununla beraber iki yabancı konuğumuz da spor yaralanmalarında kullanılan güncel uygulamalar ile ilgili tecrübelerini paylaşacaklardır. Fzt. Havier Gonzalez Gorriz ‘Spor Yaralanmalarında Tecar Terapi Kullanımı ve Güncel Yaklaşımlar’, Uzm. Fzt. Corry Ulrich ise ‘Spor Yaralanmalarında ESWT Kullanımı ve Güncel Yaklaşımlar’  ile ilgili bizi bilgilendireceklerdir.

Spor Travmatolojisi ve Rehabilitasyonu Kongresi’nin ilk gününde Omuz İnstabilitelerinde Rehabilitasyon ve Patellar İnstabilitelerde Rehabilitasyon olmak üzere iki kurs düzenlenmiştir. Bu kurslarla omuz ve patellar instabilitelere dair daha detaylı bilgilerin paylaşılması hedeflenmiştir.

Spor Travmatolojisi ve Rehabilitasyonu Kongresi içeriğinde sporcularda daha sık rastlanan omuz, diz, ayak bileği, kalça ve kıkırdak yaralanmaları ile birlikte temel bilimler ve klinik pratik uygulamaların tartışılacağı, bilgi ve tecrübelerin paylaşılacağı keyifli olacağına inandığımız oturumlar bulunmaktadır.
Kongremiz dahilinde genç araştırmacılarımızı desteklemeyi de unutmadık. Düzenlenen ‘Bir Fikrim Var’ yarışması ile araştırmacılarımızın hayal gücünü zorlamayı ve olası proje önerilerinin ortaya çıkarılmasını hedefledik.
Üsküdar Üniversitesinin ev sahipliğinde, akademik ve klinik tecrübelerin aktarıldığı, Ortopedist-Fizyoterapist iş birliğinin tekrar altının çizildiği keyifli bir kongre olmasını diliyoruz.